نشا

کوکوپیت چیست؟

 کوکوپیت

کوکوپیت چیست؟

رشته‌های نازک پوست نارگیل به‌وسیله‌ی ابزار مخصوص از پوسته جدا می‌شوند در مراحل بعد، پودر و بسته‌بندی می‌شوند. مراحل انجام این کار، ابتدا نارگیل‌ها خیسانده می‌شوند، این کار باعث تجزیه‌ی پوسته‌ی خیس می‌شود. در گذشته پوست نارگیل‌ها حدود ۶ ماه برای تجزیه شدن در آب خیسانده می‌شدند، اما امروزه این فرآیند طی یک هفته با استفاده از روش‌های ماشینی پیشرفته انجام داده میشود.

.معمولا پس از طی این مراحل ، کوکوپیت را خشک میکنند و به‌صورت قالب های فشرده ی آجری شکل درمی‌آورند که میتوان از مراکز فروش تجهیزات کشاورزی آن را تهیه کنید

نحوه استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت باید دارای دانه بندی متوسط باشد ، حجم باز شده هر قالب بین ۴۵تا ۶۵ لیتر است. شوری آن بهتر است زیر ۸۰۰ باشد که توسط دستگاه های(EC) قابل اندازه گیری است ،  و باید الیاف زیادی داشته باشد.
مواد غذایی ندارد ،بنابراین استفاده از کوکوپیت خالص برای کسانی که حرفه ای کار می کنند مناسب تر است . آب خود را زود از دست می دهد که برای تولید نشا مناسب است ، کوکوپیت را میشود به صورت خشک آسیاب کرد که الیاف آن خرد شوند، البته این کار در نوع خوب آن لازم نیست و آسیاب کردن قبل از خیساندن خیلی مرسوم نیست.

مزایای کوکوپیت

1.فضای کافی برای ریشه: کوکوپیت دارای جذب عالی آب و هوادهی مناسب است. با استفاده از این فضای کافی برای ریشه‌ها فراهم می شود و هوای کافی را در اختیار آن‌ها قرار میگیرد.
2.کاهش عوامل بیماری‌زا: در کوکوپیت نوعی قارچ بصورت طبیعی وجود دارد به نام  Trichodema که باعث محافظت از ریشه ی گیاه در برابر قارچ های بیماری زایی مانند  Pythium می شود.الته این قارچ در کوکوپیت های استرلیزه وجود ندارد.
3.محصولی سازگار با محیط ‌زیست: استفاده از مواد سازگار با محیط زیست امروزه یک امر بسیار مهم است، کوکوپیت که از الیاف نارگیل تولید میشود درواقع محصولی از بخش زاِید و دور ریختنی میوه ی نارگیل است. ماده‌ای کاملا آلی است و  هیچ درختی بخاطر این محصول نابود نمی شود. به علاوه در طبیعت به سرعت تجزیه می‌شود و محیط زیست را آلوده نمیکند.
4.آبرسانی عالی : به  نسبت سایر انواع بستر کشت، کوکوپیت یک نگهدارنده ی قوی آب است ، به همین دلیل در مصرف آب صرفه جویی کرده و به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند. این ماده شبیه اسفنج عمل میکند و آب را تا ۲۰ برابر وزن خود نگه می دارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب در بخش کشاورزی می‌شودکه به دلیل مشکلات کم آبی در ایران، استفاده از این محصول بسیار به صرفه است.
5.تهویه مناسب
الیاف نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی دارند ودر نتیجه هوادهی ریشه بسیار مناسب صورت میگیرد که در تولید محصول باکیفیت تر بسیار تاثیر دارد.
6.قابلیت استفاده مجدد و ماندگاری بالا
کوکوپیت نسبت به سایر بسترهای کشت به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) ماندگاری بیشتری دارد و میتوان با رعایت اصول بهداشت تا ده سال هم از آن استفاده  مجدد کرد.
7. PH مناسب
محدوده پ.هاش کوکوپیت کمی اسیدی (۶/۵ تا ۵/۶) است که این محدوده برای بیشتر گیاهان  یک محدوده مناسب به حساب می آید ، چرا که در این محدوده مواد مغذی بهتربه ریشه گیاه میرسند
8. کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه
کیفیت بالای این بستر کشت و تهویه مناسب و آبرسانی عالی باعث شده تا استفاده از کوکوپیت برای جوانه زدن بذر‌ها به عنوان بهترین بستر کاشت، شناخته شود. بر اساس تجربه، کوکوپیت سرعت جوانه ‌زنی بذر‌ها را افزایش می دهد.

کشورهای سازنده کوکوپیت

عمده کوکوپیت وارداتی ایران از سریلانکا و هندوستان است که کیفیت آنها بسته به وارد کننده و میزان شوری آن و حجم باز شدن پس از آبگیری است.

کوکوپیت، نوعی بستر کشت است که از الیاف پوست میوه نارگیل یا الیاف تنه ی درخت نارگیل تهیه می‌شود و میتواند جایگزین مناسبی برای خاک، یا با آن مخلوط شود. برخی از کلمه ی “خاک کوکوپیت” استفاده میکنند، که از نظر علمی درست نیست، زیرا این بستر می‌تواند به تنهایی یا مخلوط با پرلیت و پیت ماس ،جایگزین خاک شود و امروزه از آن برای کشت نشا در گلخانه ها و یا کشت هیدروپونیک خانگی و تجاری استفاده می‌شود و به دلیل مزایای فراوانی که دارد، یک بستر کشت پرطرفدار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *