سینی

انواع سینی نشا بر اساس جنس، حفره و نحوه انتخاب سینی نشا

سینی نشا

سینی نشا یکی از اصلی‌ترین نهاده های  تولید نشا ست که انوع و ابعادمختلفی دارد:

سینی های فومی

که  بیشتر در مناطق جنوبی و گرم استفاده میشوند.مکانیزه پذیر هستند و حمل و نقلشان بسیار راحت است . اما حجیم هستند، پس هزینه انبارداری بالایی هم  دارند، قیمتشان بالاست و انتقال آنها به مزرعه هزینه براست ، به علاوه در حین انتقال ممکن است به سینی ها  آسیب برسد.
از آنجایی که این سینی ها چند بار مصرف هستند  قبل از استفاده مجدد باید آنها را شست و شو دهیم  که به خاطر احتمال آلودگی ریسک تولید را بالا میبرد.

سینی های تزریقی

ازمواد پلاستیک P.P یا انواع دیگر پلاستیکهای تزریقی تولید می شوند ،که به دلیل هزینه بالای تولید، وزن سنگین و احتمال عدم برگشت توسط کشاورز زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرند، البته دوام زیاد این نوع سینی ها باعث میشود که هزینه نهایی تولید نشا کمتر شود.

سینی های یکبار مصرف

سینی یکبار مصرف از مواد p.s به روش وکیوم فرمینگ تولید می‌شوند که بیشترین تنوع سینی در ایران از این نوع هست. به دلیل یکبار مصرف بودن، فاقد هرگونه آلودگی هستند و نیازی به برگشت به گلخانه ندارند، سبک هستن و جای کمی میگیرند پس هزینه ی انبار داری پایینی دارند. به علاوه حمل و نقلشان بسیار راحت است. اما  به دلیل یکبا رمصرف بودن استفاده از انها به نفع محیط زیست نیست، احتمال پارگی در حین انتقال به مزرعه برای ان نوع سینی ها وجود دارد، در کل هزینه نهایی تولید نشا را بالا میبرند. بیشترین سینی هایی که امروزه در کشور مصرف داریم با ابعاد ۲۶۰در ۵۳۰ ( ۱۶۲،۲۰۰،50،72، ،۱۲۸، ۱۰۵حفره ای) و ابعاد ۲۶۰ در ۴۵۰( ۹۱، ۱۱۲،۱۲۸ حفره ای که بیشترین کاربرد را دارد)،البته ابعاد متفاوت دیگری همچون ۷۲، ۱۷۰استفاده می شود که خارج از استاندارد ذکر شده است.

چگونه سینی نشا را انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع سینی بر اساس معیارهای زیر انجام می شود:
1.نوع محصول
2.کاهش هزینه نهایی تولید
4.منطقه جغرافیایی
5.تقاضای کشاورزان منطقه

انتخاب سینی بر اساس نوع محصول

تولید کننده نشا بر اساس نوع محصول می تواند نوع سینی مناسب جهت کشت را انتخاب کند. هر محصولی نیاز به فضای مناسب خود جهت ریشه دهی دارد که این حجم برای محصولات مختلف متفاوت است به عنوان مثال ریشه گوجه فرنگی و فلفل حجمی حدود 20 تا 22 سی سی لازم دارند برای این حجم از سلول، سینی های 112 حفره یا 128 حفره با ابعاد 260 *530 یا اینکه سینی 112 تایی با ابعاد 260*430 مناسب است. بنا براین هر تولید کننده نشا باید قبل از انتخاب سینی از میزان حجم ریشه ی گیاه مورد کشت آگاهی داشته باشد.

انتخاب سینی جهت کاهش هزینه نهایی تولید

نوع سینی همواره بر اساس حجم ریشه تعیین نمیشود، گاهی تولید کننده قصد دارد که هرینه نهایی تولید محصول را کاهش دهد تا بتواند محصول مقرون به صرفه تری را جهت تحویل به مشتری تولید کند. در چنین شرایطی حتی با وجود کم شدن نسبی کیفیت نهایی تولید، ممکن است سینی با حجم سلول کمتر را انتخاب کنیم.

انتخاب سینی بر اساس نوع گلخانه

گاهی برای انتخاب سینی نوع گلخانه و محل آن هم باید در نظر گرفته شود. مثلا نوع سینی مورد استفاده در گلخانه های مکانیزه با غیر مکانیزه متفاوت است. اینکه اتاق جوانه
زنی استفاده میشود یا خیر.

انتخاب سینی بر اساس تقاضای کشاورزان منطقه

مثلا گاهی کشاورزان یک منطقه خاص با نوعی از سینی از مدتها قبل آشنایی دارند و تولیدکنندگان نشا برای معرفی نوع جدید سینی باید زمان و هزینه زیادی صرف کنند تا کشاورزان توجیه شوند.
در چنین مواقعی بهتر است تولید کنندگان نشا صرف از نظر از نوع سینی مناسب از همان سینی قبل استفاده کنند تا بازار نشا منطقه را ازدست ندهند. در مجموع برای انتخاب سینی باید کیفیت محصول نهایی و بازار نشا و منافع کشاورز و تولید کننده و مصرف کننده در نظر گرفته شود به نحوی که هم بازار نشا حفظ شود هم محصول باکیفیت و قیمت مناسب به بازار عرضه شود.

آماده سازی سینی برای کشت

بعد ازانتخاب نوع سینی نوبت به آماده سازی سینی برای کشت میرسد. اگر سینی یکبار مصرف باشد نیازی به آماده سازی خاصی نیست و فقط باید تعداد نیاز روزانه از قبل تعیین شود و سینی ها تهیه شده باشند. اما برای سینی های چند بار مصرف حتما باید قبل از استفاده سینی ها شسته و ضد عفونی گردند. الگوی چیدن سینی در گلخانه نکته بعدی تعیین الگوی چیده شدن سینی در گلخانه هست که باید بر اون اساس چیدمان در گلخانه انجام شود. جهت تعیین چیدمان سینی ها نوع بذر، تاریخ تحویل و نام کشاورز باید مشخص باشند. به عناون مثال نشاهایی که تاریخ تحویلشان زودتر از بقیه نشاها هست نباید در انتهای گلخانه قرار داده شوند که موقع تحویل زحمت مضاعف به تولید کننده تحمیل نشود. به علاوه انواع مختلف بذر و کشت باید جدا از هم قرار داده شوند تا مراقبت ها، محلول پاشی ها و تغذیه ی نشا برای هر محصول بصورت جداگانه انجام شود و روی هم تاثیر گذار نباشند.

کد گذاری سینی ها

به عنوان یک توصیه ی فنی بهتر است گلخانه داران نام کشاورز را روی سینی ها ننویسند زیرا ممکن است گاهی لازم باشد به عنوان تولید کننده نیاز به جابجایی نشاها داشته باشند به هردلیل اعم از سن نشا تاریخ تحویل و … .اگر روی سینی ها اسم نوشت باشید این تغییر در ذهن کشاورز جالب نیست. راه حل این مساله این است که برای هر محصول یک کد تعریف کنید. این کد بر اساس نوع بذر، تاریخ تحویل و نام کشاورز است .

کدگذاری روی سینی ها ی چند بار مصرف باید به نحوی انجام شود که بعد از هرمرحله کشت بتوان کدها را تغییر داد تا خطایی در تولید و یا تحویل نشا رخ ندهد. مثلا نوشتن کد با ماژیک روی این سینی ها روش خوبی نیست چون قابل پاک کردن نیست. بهتر است از برچسبهای پارچه ای و یا… استفاده نمود.

کد گذاری سینی های یکبار مصرف بسیار راحتتر صورت میگیرد. به این ترتیب که میتوان از لاک غلط گیر سفید و یا ماژیک سفید استفاده کرد. نوع مدرن کد گذاری استفاده از یک دستگاه چاپگر است که هنگام کاشت نشا بر اساس برنامه ای که از قبل روی آن تعریف می شود کد گذاری را انجام می دهد و روی سینی ها چاپ می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *