نشا

پرلیت چیست؟

پرلیت چیست؟

پرلیت از سنگهای معدنی تولید می‌شود و منبع تولید آن داخلی است ، بافت سبک و رنگ سفید و سایزهای مختلفی دارد ،مخلوط پرلیت و سایر بسترها برای تولید محصولات گلخانه ای کاربرد دارد. جهت بالابردن تخلخل( فضای خالی) و سبکی بستر، کنترل رطوبت و ریشه دهی مناسب استفاده می‌شود.
 البته در اینجا باید این نکته اضافه شود که نسبت هرکدام از بستر‌ها و ترکیب آنها ، وابسته به نوع تولید و تجربه تولید کننده نشا است ، برای مثال در جنوب کشور کمتر از پرلیت استفاده میکنند، اما  در مرکز کشور استفاده بیشتری دارد، توجه داشته باشید که این مساله کاملن بر اساس تجربه است و تحقیق عملی روی آن انجام نشده است. یک نکته مهم این است که پرلیت به تنهایی بستر مناسبی نیست و بهتر است با سایر بسترهای کشت مخلوط شود اما برای دانستن نسبت و نحوه ی مخلوط کردن آن با سایر بسترهای کشت از مشورت کارشناسان با تجربه در این حیطه استفاده کنید تا در نهایت محصول با کیفیت تری را داشته باشید.
این ماده معدنی ، خنثی و استریل است و دارای مواد معدنی بسیاری مانند: پتاسیم، سدیم،کلسیم ،منگنز، آهن، آلومینیوم و مواد معدنی دیگری است. پرلیت رشد گیاهان و جوانه زنی را تسریع می بخشد و قطعاً می توانید رشد سریع گیاهچه را تجربه کنید ، زیرا هنگامی که ریشه در جست و جوی آب است این خاک به عنوان یک رسانه ی زهکشی خوب عمل میکند و مانع پوسیدگی ریشه میگردد.از پرلیت به دلیل خواص تهویه ی مناسب و قابلیت صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی استفاده فراوانی دارد.

چرا باید از پرلیت استفاده کنیم؟

استفاده از پرلیت در بستر کشت مزایای فراوانی دارد که در ادامه برخی از آن ها را شرح می دهیم

1. هوادهی و آب‌ رسانی مناسب به  خاک

از آنجا که پرلیت چگالی بسیار کمی دارد افزودن آن به بستر کشت موجب افزایش تخلخل خاک و به تبع آن بهبود تهویه و آب دهی خاک می‌شود.

2.  نگهداری آب و مواد غذایی به مدت طولانی که باعث تغذیه ی مداوم گیاه می گردد

از آنجا که پرلیت مواد غذایی را در خود نگه میدارد و به مرور آن را آزاد میکند می تواند بستر مناسبی برای تغذیه ی نشا باشد.

3. پ.هاش خنثی (PH خنثی)

پرلیت دارای پ.هاش خنثی (۵/۷-۵/۶) است از این رو هیچ خللی برای رشد گیاهان ندارد. همچنین میتوان از این ماده برای قلیایی کردن بستر کشت استفاده کرد.

4.   کنترل سرمازدگی ریشه گیاه

این ماده عایق گرمایی است و از نوسانات دمایی خاک جلوگیری میکند.

5.  عاری از هرگونه آفت و عوامل بیماری‌زاست و یک محیط سالم برای پرورش نشا محسوب میشود

6.  صرفه اقتصادی

برخلاف سایر بسترها خیلی راحت تجزیه نمی شود ، بنابراین می توانید سال های زیادی پرلیت را ذخیره و استفاده کنید. به علاوه قادر است چند برابر وزن خود آب جذب کند و دچار آب گرفتگی نشود و این مساله با در نظر گرفتن بحران کم آبی در کشور باید بسیار مورد  توجه قرارگیرد.

7.  کاهش صدمات وارده به نشا در هنگام انتقال به زمین

خطرات استفاده از پرلیت

تحقیقات نشان داده است که اگرچه پرلیت خنثی است و آسیب جدی به بدن نمی رساند، اما باید در هنگام کار از ورود ریزگردهای ناشی از آن به داخل چشم، بینی و دهان جلوگیری کنید، خصوصا اگر دارای مشکل تنفسی هستید، زیرا گرد پرلیت مشکلات تنفسی را تشدید و موجب تحریک و التهاب چشم‌ها میشود. درهیچ تحقیق علمی ثابت نشده که پرلیت عامل ابتلا به سرطان باشد، اما بعضی از انواع پرلیت‌ حاوی ذرات ریز کوارتز هستند که به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود هنگام کار با پرلیت، دهان و گلوی خود را بپوشانید تا از نفوذ گرد آن به درون بدن‌ جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *